Hoppa till innehållet

20% - på allt från Polo Ralph Lauren & Lauren

Klicka här

Varukorg

Din varukorg är tom

Sortera efter

Viscose Shirt Dress - BlackViscose Shirt Dress - Black

By TiMo

Viscose Shirt Dress - Black REA-pris3,899 kr
Sofie Shirt - BlackSofie Shirt - Black

Stenströms

Sofie Shirt - Black REA-pris1,599 kr
Sofie Shirt - Light BlueSofie Shirt - Light Blue

Stenströms

Sofie Shirt - Light Blue REA-pris1,599 kr
Siri Shirt - Red StripeSiri Shirt - Red Stripe

Stenströms

Siri Shirt - Red Stripe REA-pris1,699 kr
40% Siri Shirt - Black StripeSiri Shirt - Black Stripe

Stenströms

Siri Shirt - Black Stripe REA-pris1,019 kr Pris1,699 kr
Freja Belt - Black

KAV Sweden

Freja Belt - Black REA-pris599 kr
Twirl Silver Necklace - SilverTwirl Silver Necklace - Silver

Mockberg

Twirl Silver Necklace - Silver REA-pris599 kr
Twirl Bracelet - SilverTwirl Bracelet - Silver

Mockberg

Twirl Bracelet - Silver REA-pris499 kr
Greta Earring - SilverGreta Earring - Silver

Mockberg

Greta Earring - Silver REA-pris899 kr
Chunky Gold Hoops Small - GoldChunky Gold Hoops Small - Gold

Mockberg

Chunky Gold Hoops Small - Gold REA-pris499 kr
Therese Large - Dark Brown 2.5Therese Large - Dark Brown 2.5

GLAS Eyewear

Therese Large - Dark Brown 2.5 REA-pris799 kr
Natalie Tinted - Dark Brown Tinted 1.5Natalie Tinted - Dark Brown Tinted 1.5

GLAS Eyewear

Natalie Tinted - Dark Brown Tinted 1.5 REA-pris999 kr
Natalie - Dark Brown 1.0Natalie - Dark Brown 1.0

GLAS Eyewear

Natalie - Dark Brown 1.0 REA-pris799 kr
Maya - Dark Brown 1.5Maya - Dark Brown 1.5

GLAS Eyewear

Maya - Dark Brown 1.5 REA-pris799 kr
Maya - Rose Quartz 2.0Maya - Rose Quartz 2.0

GLAS Eyewear

Maya - Rose Quartz 2.0 REA-pris799 kr
Grace - Gold 1.5Grace - Gold 1.5

GLAS Eyewear

Grace - Gold 1.5 REA-pris799 kr
Billie - Gold Tinted 2.5Billie - Gold Tinted 2.5

GLAS Eyewear

Billie - Gold Tinted 2.5 REA-pris999 kr
Averi Loafer - BlackAveri Loafer - Black

Lauren

Averi Loafer - Black REA-pris1,799 kr
50% Thalneia Day Dress - Lauren NavyThalneia Day Dress - Lauren Navy

Lauren

Thalneia Day Dress - Lauren Navy REA-pris1,200 kr Pris2,399 kr
Tanner Large Shoulder Bag - BlackTanner Large Shoulder Bag - Black

Lauren

Tanner Large Shoulder Bag - Black REA-pris4,899 kr
Siri shirt - Light PinkSiri shirt - Light Pink

Stenströms

Siri shirt - Light Pink REA-pris1,599 kr
Siri shirt - Light BlueSiri shirt - Light Blue

Stenströms

Siri shirt - Light Blue REA-pris1,599 kr
Siri shirt - 000 WhiteSiri shirt - 000 White

Stenströms

Siri shirt - 000 White REA-pris1,599 kr
Gigi Shirt - WhiteGigi Shirt - White

Ahlvar

Gigi Shirt - White REA-prisFrån 1,399 kr
Thin Snake Bracelet Silver Medium - SilverThin Snake Bracelet Silver Medium - Silver
Renaissance Silver Watch - SilverRenaissance Silver Watch - Silver

Mockberg

Renaissance Silver Watch - Silver REA-pris1,899 kr
Classic Gold 25 mm - goldClassic Gold 25 mm - gold

Mockberg

Classic Gold 25 mm - gold REA-pris1,899 kr
Classic BIC 25 mm - -Classic BIC 25 mm - -

Mockberg

Classic BIC 25 mm - - REA-pris1,899 kr
Bold Hoops Medium - -Bold Hoops Medium - -

Mockberg

Bold Hoops Medium - - REA-pris799 kr
60% Lea - Fluid StripesLea - Fluid Stripes

Day Birger et Mikkelsen

Lea - Fluid Stripes REA-pris880 kr Pris2,199 kr
60% 2ND Sierron - Kelp2ND Sierron - Kelp

2NDDAY

2ND Sierron - Kelp REA-pris600 kr Pris1,499 kr
40% STRETCH COTTON CABLE SKIRT - 433	EVENING BLUESTRETCH COTTON CABLE SKIRT - 433	EVENING BLUE

Gant

STRETCH COTTON CABLE SKIRT - 433 EVENING BLUE REA-pris899 kr Pris1,499 kr
Utsåld Feminine Buckle Ballerina Naplack Bicolor - Black/EgretFeminine Buckle Ballerina Naplack Bicolor - Black/Egret
Ivy Laptop 13" - Dark chokolateIvy Laptop 13" - Dark chokolate

By Malene Birger

Ivy Laptop 13" - Dark chokolate REA-pris1,599 kr
Ivy Laptop 13" - BlackIvy Laptop 13" - Black

By Malene Birger

Ivy Laptop 13" - Black REA-pris1,599 kr
Reversed 30 Belt Medium - 002 Lauren Tan/Dark BrownReversed 30 Belt Medium - 002 Lauren Tan/Dark Brown
50% Viscose Twill Wrap Midi Dress - Sky CaptainViscose Twill Wrap Midi Dress - Sky Captain

Ganni

Viscose Twill Wrap Midi Dress - Sky Captain REA-pris1,350 kr Pris2,699 kr
Reversible Medium Tote - Black/TaupeReversible Medium Tote - Black/Taupe

Lauren

Reversible Medium Tote - Black/Taupe REA-pris2,499 kr
LRL Cap 20 Belt Skinny - BeigeLRL Cap 20 Belt Skinny - Beige

Lauren

LRL Cap 20 Belt Skinny - Beige REA-pris999 kr
Monlas - BlackMonlas - Black

By Malene Birger

Monlas - Black REA-pris1,299 kr
Sofie Shirt - WhiteSofie Shirt - White

Stenströms

Sofie Shirt - White REA-pris1,599 kr
Sofie Shirt - Light pinkSofie Shirt - Light pink

Stenströms

Sofie Shirt - Light pink REA-pris1,599 kr
Abillos - BlackAbillos - Black

By Malene Birger

Abillos - Black REA-pris4,200 kr
Hanna Satchel Large - BlackHanna Satchel Large - Black

Lauren

Hanna Satchel Large - Black REA-pris3,999 kr
Monogram Hoops - SilverMonogram Hoops - Silver

Marc Jacobs

Monogram Hoops - Silver REA-pris1,599 kr
Monogram Hoops - Gold

Marc Jacobs

Monogram Hoops - Gold REA-pris1,599 kr
Hana Satin Skirt - BlackHana Satin Skirt - Black

Ahlvar

Hana Satin Skirt - Black REA-pris2,599 kr
MMMattie Flip Shirt - 406 Light BlueMMMattie Flip Shirt - 406 Light Blue

Mos Mosh

MMMattie Flip Shirt - 406 Light Blue REA-pris1,499 kr

Kontorskläder för dam ska vara lätta att kombinera och bekväma genom arbetsdagens olika stunder. Med genomtänkta proportioner och personliga detaljer kan du skapa outfits för kontoret som fungerar från morgonens resa till eftermiddagens möten. Här finns inspiration bland skjortor, toppar, kavajer, byxor, kjolar och klänningar, tillsammans med väskor, scarfar, smycken och skor som kompletterar klädseln.

Bygg en kontorsgarderob med fler kombinationer

Börja med färger du gärna bär och som fungerar tillsammans med plagg du redan har. Svart, marinblått, grått, brunt och beige ger många kombinationsmöjligheter, medan en randig skjorta eller en färgad detalj kan förändra uttrycket. En sammanhållen färgskala behöver inte vara enfärgad. Olika nyanser och ytor kan ge variation utan att helheten känns rörig.

Utgå också från arbetsplatsens klädsel och dagens aktiviteter. En kavaj över en enkel topp kan ge ett mer uppklätt intryck till möten. På ett ledigare kontor kan mörka jeans och en skjorta vara ett alternativ. Välj inte bara efter hur plaggen ser ut tillsammans, utan även efter hur de känns under en hel arbetsdag.

Skjortor, toppar och kavajer till jobbet

En skjorta kan bäras instoppad för att framhäva midjan eller utanpå för en ledigare silhuett. Kontrollera att knäppningen ligger slätt och att tyget inte stramar över bröst eller rygg när du sitter och sträcker fram armarna. En kortare skjortmodell behöver också fungera när du rör dig eller lyfter händerna.

En slät topp ger en lugn bas under kavajen, medan ribbade ytor och satin skapar andra uttryck. Prova lagren tillsammans så att ärmar och axlar får plats utan att tyget samlas. Kontrollera genomskinlighet i dagsljus och välj underkläder som fungerar med ringning, ärmhål och material.

Byxor, kjolar och klänningar för arbetsdagen

Byxor bör kännas bekväma i midjan även när du sitter. Bedöm benlängden tillsammans med de skor du använder på jobbet, särskilt för kortare modeller. En kjol kan kombineras med både skjorta och topp för olika grader av uppkläddhet. Se efter att längd, vidd och eventuella slitsar ger den rörelsefrihet och täckning du vill ha.

En klänning gör det enkelt att skapa en sammanhängande outfit med få plagg. Kontrollera hur den sitter vid skrivbordet och när du går. Materialets tjocklek, konstruktion och eventuella foder påverkar känslan, så läs produktinformationen i stället för att utgå enbart från plaggets utseende.

Väskor och accessoarer som passar kontoret

Välj väska efter det du faktiskt tar med dig. Om datorn ska följa med behöver väskans eller datorfackets användbara innermått passa datorns yttermått. En angiven skärmstorlek räcker inte alltid för att avgöra passformen. Kontrollera också stängning, fack och hur handtag eller axelrem känns när väskan är packad.

En scarf kan tillföra färg nära ansiktet, medan ett armband ger en diskret detalj. Tänk på att smycken ska kännas bekväma när du skriver och arbetar. Boots eller sneakers kan komplettera klädseln beroende på arbetsplatsen. Prova skorna med rätt strumpor och låt komforten under både pendling och arbetsdag styra valet.

Vanliga frågor om kontorskläder för dam

Hur skapar jag fler outfits med färre plagg?

Välj färger och passformer som fungerar tillsammans och prova flera överdelar till samma byxa eller kjol. Små förändringar med scarf och smycken ger variation.

Kan jag ha jeans på kontoret?

Det beror på arbetsplatsens klädsel. Mörka jeans med skjorta och kavaj kan fungera i en ledigare kontorsmiljö.

Hur håller jag kontorskläderna fina?

Följ skötselråden för varje plagg och kontrollera tillåten temperatur före strykning eller ångning. Anpassa förvaringen efter material och konstruktion.

Hos Thernlunds hittar du inspiration till kontorskläder för dam och accessoarer för en personlig jobbgarderob. Skapa kombinationer som passar din arbetsdag och känns lika genomtänkta som bekväma.