Hoppa till innehållet

20% - på allt från Polo Ralph Lauren & Lauren

Klicka här

Varukorg

Din varukorg är tom

Sortera efter

Basic Chain Bracelet - GoldBasic Chain Bracelet - Gold

My Jewellery

Basic Chain Bracelet - Gold REA-pris299 kr
Wool Blend Pencil Skirt - Deep Brown
Oversized Short Sleeve Shirt - WhiteOversized Short Sleeve Shirt - White

Filippa K

Oversized Short Sleeve Shirt - White REA-pris1,899 kr
Rel Striped Classic Poplin Shirt - Country GreenRel Striped Classic Poplin Shirt - Country Green
Rel Cordroy Shirt - Deep BrownRel Cordroy Shirt - Deep Brown

Gant

Rel Cordroy Shirt - Deep Brown REA-pris1,599 kr
LR-TILA 1 - After DarkLR-TILA 1 - After Dark

Levete Room

LR-TILA 1 - After Dark REA-pris999 kr
LR-TILA 1 - BlackLR-TILA 1 - Black

Levete Room

LR-TILA 1 - Black REA-pris999 kr
6018 W Karen Short - 920 Pattern

SAND

6018 W Karen Short - 920 Pattern REA-pris2,399 kr
8404  Sirena - Pattern8404  Sirena - Pattern

SAND

8404 Sirena - Pattern REA-pris1,799 kr
Ninni Hourglass Top - BlackNinni Hourglass Top - Black

Malina

Ninni Hourglass Top - Black REA-pris2,399 kr
Overshirt - AntagonistOvershirt - Antagonist

Armani Exchange

Overshirt - Antagonist REA-pris1,899 kr
Rib Mock Neck Top - Dark ChocolateRib Mock Neck Top - Dark Chocolate

Filippa K

Rib Mock Neck Top - Dark Chocolate REA-pris1,199 kr
Emma Cropped Trousers - Dark ChocolateEmma Cropped Trousers - Dark Chocolate

Filippa K

Emma Cropped Trousers - Dark Chocolate REA-pris1,699 kr
Trinelle - BlackTrinelle - Black

By Malene Birger

Trinelle - Black REA-pris7,599 kr
Mono 6 - GoldMono 6 - Gold

By Malene Birger

Mono 6 - Gold REA-pris799 kr
Lianna - BlackLianna - Black

By Malene Birger

Lianna - Black REA-pris1,599 kr
Claye - Dark Grey MelangeClaye - Dark Grey Melange

By Malene Birger

Claye - Dark Grey Melange REA-pris4,899 kr
YASAlmi 7/8 Lace Shirt - Coffee BeanYASAlmi 7/8 Lace Shirt - Coffee Bean
YASPella 2/4 Top - BlackYASPella 2/4 Top - Black

YAS

YASPella 2/4 Top - Black REA-pris599 kr
YASPella 2/4 Top - Chocolate brownYASPella 2/4 Top - Chocolate brown
YASRosa LS Shirt - Orchid PetalYASRosa LS Shirt - Orchid Petal
Astrid - Gold 2.0Astrid - Gold 2.0

Philip Hog

Astrid - Gold 2.0 REA-pris595 kr
Asta - Gold 1.5Asta - Gold 1.5

Philip Hog

Asta - Gold 1.5 REA-pris595 kr
MMMarlena Volaris Jeans - Dark BlueMMMarlena Volaris Jeans - Dark Blue

Mos Mosh

MMMarlena Volaris Jeans - Dark Blue REA-pris1,699 kr
MMGila Sanah String Shirt - Navy BlazerMMGila Sanah String Shirt - Navy Blazer

Mos Mosh

MMGila Sanah String Shirt - Navy Blazer REA-pris1,399 kr
Raya Faux Leather Skirt - BlackRaya Faux Leather Skirt - Black

Neo Noir

Raya Faux Leather Skirt - Black REA-pris899 kr
Frannie Structure Stripe Shirt - Light PinkFrannie Structure Stripe Shirt - Light Pink
40% Lillemor Dress - NavyLillemor Dress - Navy

Stenströms

Lillemor Dress - Navy REA-pris1,499 kr Pris2,499 kr
Fluid Suede Dress - 052 CamelFluid Suede Dress - 052 Camel

Lola Casademunt

Fluid Suede Dress - 052 Camel REA-pris1,999 kr
Missouri Tee - Dark Brown MelangeMissouri Tee - Dark Brown Melange

Second Female

Missouri Tee - Dark Brown Melange REA-pris799 kr
Franny - Brown

Sibin Linnebjerg

Franny - Brown REA-pris1,999 kr
Franny - BlackFranny - Black

Sibin Linnebjerg

Franny - Black REA-pris1,999 kr
1% Sasha - Brown 1.5Sasha - Brown 1.5

Philip Hog

Sasha - Brown 1.5 REA-pris595 kr Pris599 kr
1% Robin - Brown 1.5Robin - Brown 1.5

Philip Hog

Robin - Brown 1.5 REA-pris595 kr Pris599 kr
Nomi - Black 2.5Nomi - Black 2.5

Philip Hog

Nomi - Black 2.5 REA-pris599 kr
1% Kim - Tortoise 2.0Kim - Tortoise 2.0

Philip Hog

Kim - Tortoise 2.0 REA-pris595 kr Pris599 kr
1% Kim - Black 2.5Kim - Black 2.5

Philip Hog

Kim - Black 2.5 REA-pris595 kr Pris599 kr
Lesta Dress - BlackLesta Dress - Black

Norr

Lesta Dress - Black REA-pris1,399 kr
Flared Skirt - BlackFlared Skirt - Black

Filippa K

Flared Skirt - Black REA-pris2,399 kr
Boatneck Rib Top - BlackBoatneck Rib Top - Black

Filippa K

Boatneck Rib Top - Black REA-pris1,399 kr
MMWinola Cotton Twil Shirt - WhiteMMWinola Cotton Twil Shirt - White

Mos Mosh

MMWinola Cotton Twil Shirt - White REA-pris1,599 kr
MMVinita 3/4 Shirt - Salute NavyMMVinita 3/4 Shirt - Salute Navy

Mos Mosh

MMVinita 3/4 Shirt - Salute Navy REA-pris1,199 kr
MMLia Checko SS Lace Shirt - DeliciosoMMLia Checko SS Lace Shirt - Delicioso

Mos Mosh

MMLia Checko SS Lace Shirt - Delicioso REA-pris1,399 kr
MMIqala Fleury Dress - BlackMMIqala Fleury Dress - Black

Mos Mosh

MMIqala Fleury Dress - Black REA-pris1,899 kr
MMBia Checko Lace Skirt - DeliciosoMMBia Checko Lace Skirt - Delicioso

Mos Mosh

MMBia Checko Lace Skirt - Delicioso REA-pris1,599 kr
Ivy Laptop 15" - Dark Chocolate

By Malene Birger

Ivy Laptop 15" - Dark Chocolate REA-pris1,599 kr
Ivy Laptop 15" - BlackIvy Laptop 15" - Black

By Malene Birger

Ivy Laptop 15" - Black REA-pris1,599 kr
Sofie Shirt - Light PinkSofie Shirt - Light Pink

Stenströms

Sofie Shirt - Light Pink REA-pris1,799 kr

Kontorskläder för dam ska vara lätta att kombinera och bekväma genom arbetsdagens olika stunder. Med genomtänkta proportioner och personliga detaljer kan du skapa outfits för kontoret som fungerar från morgonens resa till eftermiddagens möten. Här finns inspiration bland skjortor, toppar, kavajer, byxor, kjolar och klänningar, tillsammans med väskor, scarfar, smycken och skor som kompletterar klädseln.

Bygg en kontorsgarderob med fler kombinationer

Börja med färger du gärna bär och som fungerar tillsammans med plagg du redan har. Svart, marinblått, grått, brunt och beige ger många kombinationsmöjligheter, medan en randig skjorta eller en färgad detalj kan förändra uttrycket. En sammanhållen färgskala behöver inte vara enfärgad. Olika nyanser och ytor kan ge variation utan att helheten känns rörig.

Utgå också från arbetsplatsens klädsel och dagens aktiviteter. En kavaj över en enkel topp kan ge ett mer uppklätt intryck till möten. På ett ledigare kontor kan mörka jeans och en skjorta vara ett alternativ. Välj inte bara efter hur plaggen ser ut tillsammans, utan även efter hur de känns under en hel arbetsdag.

Skjortor, toppar och kavajer till jobbet

En skjorta kan bäras instoppad för att framhäva midjan eller utanpå för en ledigare silhuett. Kontrollera att knäppningen ligger slätt och att tyget inte stramar över bröst eller rygg när du sitter och sträcker fram armarna. En kortare skjortmodell behöver också fungera när du rör dig eller lyfter händerna.

En slät topp ger en lugn bas under kavajen, medan ribbade ytor och satin skapar andra uttryck. Prova lagren tillsammans så att ärmar och axlar får plats utan att tyget samlas. Kontrollera genomskinlighet i dagsljus och välj underkläder som fungerar med ringning, ärmhål och material.

Byxor, kjolar och klänningar för arbetsdagen

Byxor bör kännas bekväma i midjan även när du sitter. Bedöm benlängden tillsammans med de skor du använder på jobbet, särskilt för kortare modeller. En kjol kan kombineras med både skjorta och topp för olika grader av uppkläddhet. Se efter att längd, vidd och eventuella slitsar ger den rörelsefrihet och täckning du vill ha.

En klänning gör det enkelt att skapa en sammanhängande outfit med få plagg. Kontrollera hur den sitter vid skrivbordet och när du går. Materialets tjocklek, konstruktion och eventuella foder påverkar känslan, så läs produktinformationen i stället för att utgå enbart från plaggets utseende.

Väskor och accessoarer som passar kontoret

Välj väska efter det du faktiskt tar med dig. Om datorn ska följa med behöver väskans eller datorfackets användbara innermått passa datorns yttermått. En angiven skärmstorlek räcker inte alltid för att avgöra passformen. Kontrollera också stängning, fack och hur handtag eller axelrem känns när väskan är packad.

En scarf kan tillföra färg nära ansiktet, medan ett armband ger en diskret detalj. Tänk på att smycken ska kännas bekväma när du skriver och arbetar. Boots eller sneakers kan komplettera klädseln beroende på arbetsplatsen. Prova skorna med rätt strumpor och låt komforten under både pendling och arbetsdag styra valet.

Vanliga frågor om kontorskläder för dam

Hur skapar jag fler outfits med färre plagg?

Välj färger och passformer som fungerar tillsammans och prova flera överdelar till samma byxa eller kjol. Små förändringar med scarf och smycken ger variation.

Kan jag ha jeans på kontoret?

Det beror på arbetsplatsens klädsel. Mörka jeans med skjorta och kavaj kan fungera i en ledigare kontorsmiljö.

Hur håller jag kontorskläderna fina?

Följ skötselråden för varje plagg och kontrollera tillåten temperatur före strykning eller ångning. Anpassa förvaringen efter material och konstruktion.

Hos Thernlunds hittar du inspiration till kontorskläder för dam och accessoarer för en personlig jobbgarderob. Skapa kombinationer som passar din arbetsdag och känns lika genomtänkta som bekväma.